Těhotenská cholestáza – příčiny, příznaky, léčba, dieta

0
2/5 - (2 votes)

Cholestáza se obvykle objevuje ve třetím trimestru těhotenství a jejím prvním příznakem je svědění kůže. Co je těhotenská cholestáza a jak ovlivňuje matku a dítě? Jak se pozná a léčí? Jak by měl vypadat jídelníček těhotné ženy se stagnací žluči?Gestační cholestáza je onemocnění, které se může objevit ke konci těhotenství. Obvykle se projevuje jako žloutenka a přetrvávající svědění. Onemocnění vždy po porodu odezní, ale v dalších těhotenstvích se často opakuje. Vyžaduje symptomatickou léčbu a časté sledování plodu.

Těhotenská cholestáza – co to je? Podívej se sem.

Cholestáza, také známá jako cholestáza, je soubor biochemických poruch a klinických příznaků, které se objevují v přítomnosti zhoršené sekrece žlučových kyselin v játrech nebo zablokování toku žluči žlučovými cestami. Obvyklou příčinou cholestázy jsou ložiska žlučových kamenů nebo přítomnost nitrobřišních nádorů, jako jsou nádory slinivky břišní. U některých těhotných žen se také může spontánně objevit cholestáza.

Hlavní příčinou gestační cholestázy je vysoká hladina estrogenu na konci těhotenství a zvýšená citlivost jaterních buněk na tento hormon. Onemocnění se obvykle objevuje ve třetím trimestru. Velmi vzácně se příznaky projeví na začátku těhotenství. V případě cholestázy v těhotenství hrají důležitou roli genetické faktory. Výskyt cholestázy v prvním těhotenství s sebou nese vysoké riziko jejího výskytu ve druhém a dalších těhotenstvích.

Cholestáza v těhotenství a účinky na dítě

Prvním příznakem je obvykle svědění kůže. Může být velmi perzistentní a výrazně snižuje kvalitu života. Svědění kůže se často zhoršuje večer a v noci. O několik týdnů později se objevují další příznaky gestační cholestázy, jako je zežloutnutí kůže a sliznic, dále tmavší moč a změna barvy stolice. Občas se objeví tukový průjem. Přestože tyto příznaky mohou být obtěžující, obvykle nepředstavují významnou hrozbu pro zdraví matky.

Cholestáza může být naopak pro dítě nebezpečná. Nejčastější komplikací je předčasný porod, který s sebou nese například riziko hypoxie. Mezi méně časté komplikace patří: snížená srdeční frekvence plodu a syndrom aspirace mekonia. V nejtěžších případech může dojít k úmrtí plodu.

Cholestáza v těhotenství – diagnostika

Těhotná cholestáza by měla být podezřelá v případě svědění kůže mezi 25. a 32. týdnem těhotenství. O stagnaci žluči svědčí především biochemické poruchy. Laboratorní vyšetření krve ukazuje zvýšené hladiny žlučových kyselin a bilirubinu a zvýšené hladiny jaterních enzymů, především ALT, AST a alkalické fosfatázy (ALP). Tyto ukazatele mohou být zvýšené u mnoha dalších onemocnění jater a žlučových cest. Je důležité správně interpretovat výsledky. Cholestáza v těhotenství je podporována zvýšenou koncentrací konjugovaného bilirubinu a minimálně dvojnásobným překročením horní hranice aktivity alkalické fosfatázy.

Diferenciální diagnóza by měla zahrnovat cholestázu v průběhu virové hepatitidy a cholelitiázy. Na tato onemocnění je třeba myslet zejména, když se objeví další příznaky nebo když se žloutenka objeví na začátku těhotenství nebo v poporodním období.
Jak častý je tento problém?

Výskyt gestační cholestázy se v Polsku pohybuje v rozmezí 1–4 % těhotenství. Bylo však poznamenáno, že výskyt do značné míry závisí na geografické poloze a původu.Nejvyšší výskyt je mezi původními obyvateli And. Odhaduje se až na 25 %. Těhotná cholestáza se vyskytuje častěji v zimních měsících ve Finsku, Švédsku, Chile a Portugalsku. Vyšší frekvence se vyskytuje také u vícečetných těhotenství a po IVF zákrocích.

Jedna ze studií také naznačila, že onemocnění je častější u žen starších 35 let. Riziko se také zvyšuje, pokud byla u pacientky v anamnéze popsána cholestáza v předchozích těhotenstvích, onemocnění jater nebo hepatitida C [3]. Existují také zprávy, které ukazují koexistenci gestační cholestázy s jinými těhotenskými poruchami. Mezi nimi můžeme rozlišit například preeklampsii nebo těhotenskou cukrovku.

Příčiny gestační cholestázy

Etiologie gestační cholestázy je považována za multifaktoriální a komplexní. Uvádí se však, že důležitou roli mohou hrát následující:

  • Genetické faktory – onemocnění je často pozorováno v rodinách, může se opakovat v dalších těhotenstvích,
  • Hormonální faktory – vliv vysoké hladiny estrogenu,
  • Faktory prostředí – vliv deficitu selenu a vitaminu D.
  • Příznaky a diagnóza
  • Klinické příznaky

Prvním charakteristickým příznakem intrahepatální cholestázy v těhotenství je pruritus. Ve většině případů se objevuje ve třetím trimestru. Nejčastěji postihuje ruce a nohy, ale může postihnout všechny části těla. Svědění se obvykle zhoršuje v noci. Další, méně časté příznaky S.bolest břicha, nevolnost, zvracení, mírná žloutenka. Tukový průjem se může objevit i jako důsledek malabsorpce. Důsledkem toho může být deficit vitamínů rozpustných v tucích, včetně vitamínu K. Tato situace může mít za následek prodloužení protrombinového času a výskyt perinatálního krvácení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno