Co byste měli vědět o těhotenství

0
Rate this post

Těhotenství je rozsáhlé téma, o kterém lze psát donekonečna. Zde jsou některé aspekty, o kterých většina budoucích maminek již pravděpodobně slyšela, ale my se pokusíme tyto poznatky systematizovat.

Těhotenství není nemoc

To je běžný a často opakovaný názor. Nicméně poměrně málo žen spěchá ke gynekologovi hned druhý den po provedení těhotenského testu, aby byly propuštěny z práce, nebo se zdržují na pohovce, protože se teď musí šetřit. Pokud těhotenství není rizikové, vyvíjí se normálně a budoucí maminka se cítí dobře, nejsou žádné kontraindikace současného životního stylu. Samozřejmě nemluvíme o večírcích s alkoholem nebo tvrdé fyzické práci. Na druhou stranu není nutné vzdávat se cestování, sportu přizpůsobeného schopnostem těhotné ženy nebo práce. Přečtěte si také další informace na webu www.

Dbejte na svůj jídelníček

Každá nastávající maminka chce dát svému dítěti to nejlepší od samého začátku. Proto by se některé stravovací návyky během těhotenství měly změnit.

Neměli byste jíst: syrové maso, ryby a vejce, nepasterizované mléčné výrobky, vysoce zpracované potraviny. Velmi důležitý je také dostatečný přísun tekutin.

Měli byste:

  • vypít minimálně 2 litry minerální vody denně,
  • Pokud pijete kávu ve velkém množství, omezte její konzumaci,
  • vyloučit barevné perlivé nápoje a tzv. energetické nápoje.
  • Základem stravy by měly být zdravé produkty, sezónní ovoce a zelenina. Nezapomínejte na dostatečný přísun bílkovin a omega-3 mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou tučné mořské ryby a oleje, například lněné semínko. Vybírejte celozrnné výrobky bohaté na vlákninu. Ale nenechte se zbláznit. Kousek domácího dortu nebo kostka čokolády vašemu dítěti rozhodně neublíží.co-byste-meli-vedet-o-tehotenstvi-2

Řekněte drogám NE!

Výzkum jasně prokázal, že alkohol a cigarety mají škodlivý vliv na vývoj dítěte. Bezpečná dávka alkoholu pro plod nebyla stanovena a jeho citlivost na etanol se může lišit.

Znát svá práva

Zákoník práce poskytuje zvláštní ochranu těhotným ženám. Mimo jiné je zakázáno: zaměstnávání těhotných žen přesčas; zaměstnávání těhotných žen v noci; zaměstnávat těhotné ženy v systému, který je nutí pracovat více než osm hodin denně; vyslání těhotné ženy mimo její trvalé pracoviště bez jejího souhlasu; zaměstnávání těhotných žen v přerušené práci;

pracovat u počítače déle než 8 hodin denně (po každých 50 minutách strávených u počítače je třeba udělat 10 minut přestávku); práce v namáhavých podmínkách, např. ve vynucené poloze nebo déle než 3 hodiny ve stoje za pracovní den (po každých 15 minutách stání následuje 15 minut odpočinku); zvedání břemen o hmotnosti vyšší než 3 kg;
práce ve výškách, používání žebříku atd, práce s expozicí hluku přesahující 65 dB v poměru k 8hodinové denní nebo průměrné týdenní pracovní době; pracovat v podmínkách s rizikem expozice neštovicím, zarděnkám, hepatitidě, cytomegaloviru, HIV, hepatitidě B nebo toxoplazmóze; práce v expozici karcinogenům, ionizujícímu záření nebo některým chemickým látkám, práce v kanálech, jámách, dolech.

Nevzdávejte se sportu

Během těhotenství se doporučuje mírné cvičení. Pokud nejsou zdravotní kontraindikace, doporučuje se chodit nebo se přihlásit do fitness programu pro těhotné. Bazén je diskutabilní kvůli pravděpodobnosti intimních infekcí.

Měli byste se vyhnout aktivitám, které jsou namáhavé nebo u kterých hrozí vysoké riziko zranění, jako je lyžování, týmové sporty, bojová umění nebo silový trénink.

Nezapomeňte na očkování

co-byste-meli-vedet-o-tehotenstviPodle doporučení Hlavního hygienického inspektorátu se těhotným ženám doporučuje očkování proti chřipce. Je bezpečný pro matku i plod a těhotné ženy patří do skupiny se zvýšeným rizikem komplikací tohoto onemocnění. Kromě toho poskytuje dítěti imunitu až do šesti měsíců věku, kdy vzniká možnost očkování kojence proti chřipce.

Nezanedbávejte návštěvy u zubaře

V důsledku mnoha změn, které se v ženském těle odehrávají během těhotenství, dochází k oslabení zubů. Proto je vhodné navštívit zubaře i během těhotenství. Během každého trimestru těhotenství byste také měla navštívit svého zubního lékaře, který zhodnotí stav vaší ústní dutiny. Pokud pocítíte bolest nebo krvácení dásní, neváhejte se obrátit na svého zubního lékaře. Hlavní léčba se doporučuje ve druhém trimestru těhotenství.

Cestujte s rozumem

Je mýtem, že v těhotenství nemusíte nebo byste neměla používat bezpečnostní pás. Naopak! Koneckonců nejde jen o bezpečnost matky, ale také jejího nenarozeného dítěte. Jakmile břicho dosáhne velké velikosti a postroj již správně nesedí, lze zakoupit speciální adaptér, který zajistí ochranu a pohodlí cestujícího.

Létání je vhodné konzultovat s odborníkem. Kontraindikací mohou být oběhové problémy, ohrožené a pokročilé těhotenství. Většina leteckých společností odmítne vpustit na palubu letadla těhotnou ženu starší 34 týdnů a v případě méně pokročilého, ale viditelného těhotenství si vyžádá povolení k letu od gynekologa.

Při každé cestě často měňte polohu, dělejte pravidelné přestávky, pokud možno si protáhněte nohy a volte kratší lety. Tropické destinace se nedoporučuje vybírat také kvůli riziku nákazy neobvyklými patogeny a omezené možnosti preventivního očkování.

Využijte porodní školu

Navštěvovat školu porodních asistentek se doporučuje zejména prvorodičkám a kurzy by měly v ideálním případě začít po 20. týdnu těhotenství. Vedle výuky dechových technik se facilitátor, kterým je obvykle zkušená porodní asistentka, věnuje také:

  • vysvětlí práva ženy týkající se peri- a postnatální péče,
  • popisuje průběh porodu a způsoby úlevy od bolesti,
  • uvádí cvičení, která připravují tělo na porod,
  • naučit relaxační techniky a masáže, které může provádět váš partner nebo někdo blízký,
  • pomůže vám sestavit výbavičku pro vaše dítě a sbalit tašku do porodnice,
  • možná uspořádat seminář s někým, kdo vám poradí s výběrem autosedačky,
  • mluvit o bankovnictví pupečníkové krve,
  • vám poradí, jak pečovat o dítě,
  • vysvětlit výhody a metody kojení.

Je dobré vybrat si školu, kde výuku vede porodní asistentka se zkušenostmi z nemocnice, kde žena plánuje rodit. Součástí kurzu je často i návštěva porodního sálu v daném zařízení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno