Praktická gynekologie – pro Lékaře

0
Rate this post

Gynekolog je lékař, který se zabývá péčí o intimní zdraví ženy v jednotlivých obdobích jejího života (zejména v období plození), prevencí a léčbou chorob pohlavních orgánů. Gynekolog je lékař, který se specializuje na gynekologii a porodnictví, a proto je každý gynekolog schopen porodit a poskytnout péči po porodu. Specializace v oboru gynekologie a porodnictví v současné době trvá 5 let.

Gyno vyšetření – co to je?

Gynekologické vyšetření je důležitým prvkem gynekologické diagnostiky. Umožňuje vám provést počáteční diagnózu a naplánovat další testy. Vyšetření by mělo být provedeno beze spěchu, v podmínkách zajišťujících soukromí. Gynekologické vyšetření se skládá z anamnézy (pohovoru) a fyzikálního vyšetření.

Fyzikální vyšetření je pohovor s lékařem. Bude se ptát na:

  • věk – je důležitý v diagnostickém postupu, např. krvácení v reprodukčním věku obvykle naznačuje poruchy menstruace a v menopauze vyžadují diagnostiku novotvarů;
  • zaměstnání – stresující práce nebo vystavení škodlivým faktorům může ovlivnit zdraví a pravidelnost menstruačního cyklu;
  • rodinná anamnéza – má za cíl zhodnotit rodinné riziko onemocnění, jako je diabetes, hypertenze nebo rakovina, zejména reprodukčního systému;
  • menstruační anamnéza – lékař se zeptá na datum první a poslední menstruace, trvání, množství a charakter krvácení;
  • porodnický rozhovor – aneb minulá těhotenství a jejich průběh, samovolné potraty, mimoděložní (mimoděložní) těhotenství, komplikace, stav novorozence;
    nemoci a operace;
  • Přiznání – to může být důležité například v případě plánované operace a případné potřeby krevních transfuzí.
  • Fyzikální vyšetření zahrnuje celkové vyšetření pacienta, vyšetření bradavek a posouzení zevního a vnitřního genitálu. Cílem testu je zhodnotit stav pánevních orgánů a v případě potřeby odhalit známky zánětu, myomů nebo rakoviny v raném stádiu. V případě onemocnění, jako jsou bolesti v podbřišku, abnormální děložní krvácení nebo výtok z pochvy, pomůže v diagnostice gynekologické vyšetření.

Lékař navíc často provádí ultrazvuk pro lepší zobrazení orgánů a v případě potřeby odebírá výtěr z děložního čípku na Pap stěr.

Jak se připravit na gynekologické vyšetření?

Jak se připravit na gynekologické vyšetření?Na gynekologické vyšetření se není třeba připravovat. Stojí za to pamatovat, abyste se v den testu intenzivně nemyli a nepoužívali kosmetiku ovlivňující vůni. To může změnit charakter výtoku, což je cenná informace o zdravotním stavu pacienta. Předchozí pohyb střev (defekace) a vyprázdnění močového měchýře mohou zlepšit komfort vyšetření. Fekálie v tlustém střevě mohou způsobit nepohodlí a ztížit testování.

Jaká vyšetření gynekolog provádí?

Záběr gynekologických vyšetření je široký. Základní gynekologické vyšetření se provádí během návštěvy a probíhá na speciálním křesle. Žena se musí svléknout od pasu dolů a je vyšetřena jednorázovým zrcátkem. Nástroj se zasune do pochvy, čímž se odhalí děložní čípek – je také možné odebrat materiál na vyšetření.

Dalším vyšetřením prováděným v gynekologické ordinaci je ultrazvuk pochvy. Jde o ultrazvuk, jehož hlavice se zavádí do pochvy. Díky tomu může lékař získat obraz vnitřních reprodukčních orgánů a odhalit případné odchylky. Vaginální ultrazvuk se provádí na začátku těhotenství, protože může zachytit těhotenský váček, který váš lékař ještě nemusí vidět na konvenčním ultrazvuku.

Každá žena ohrožená nebo s indikací k prenatálním testům je provádí u gynekologa. Obvykle se materiál odebírá pod dohledem lékaře ve specializovaných genetických laboratořích. Gynekolog by měl u svých pacientek pravidelně kontrolovat prsa. Jde o přímý dotykový test k odhalení abnormalit – hrudek nebo hrudek.

Jak často navštěvujete gynekologa?

Každá žena po 16. roce nebo po pohlavním styku by se měla alespoň jednou ročně objednat ke gynekologovi. Účelem této návštěvy je provedení pohovoru a základní gynekologické vyšetření. Cytologie by se také měla provádět každé 2 roky. Mnoho žen považuje návštěvu svého gynekologa za trapnou, ale vyhýbat se tomuto lékaři není dobré řešení. Mnoho gynekologických onemocnění může mít vážné následky a dokonce vést k rozvoji rakoviny. Nezapomeňte se zaregistrovat na schůzku.

Hlavní indikací gynekologického vyšetření je posouzení reprodukčního orgánu, jeho stavby a polohy, jakož i všech souvisejících abnormalit, jakož i jejich příčin. Jakékoli poruchy genitourinárního systému a vnější příznaky naznačující přítomnost patologie jsou prvními indikacemi pro návštěvu gynekologa.

Testy umožňují diagnostikovat jak onemocnění, tak malformace pochvy, dělohy či vulvy, počínaje zevními změnami v podobě genitálních bradavic (genitálních bradavic) a přítomnosti HPV, přes eroze, až po myomy, cysty, srůsty či malformace dělohy. Další indikací ke gynekologickým prohlídkám je profylaxe, kterou by měla každá žena provádět jednou ročně i v případě plného zdraví.

Ženskost pod kontrolou – preventivní gynekologické prohlídky

Gynekologická vyšetření jako lékařské vyšetření zahrnují podrobný rozhovor a posouzení případných příznaků uváděných pacientkou. Další fází vizity je interní fyzikální vyšetření, tzv. per vaginam, tedy vaginální nebo rektální vyšetření – přes konečník, které se provádí u mladých dívek před stykem.

Jak často navštěvujete gynekologa?

Čisté, protože zdravé!

Gynekologická konzultace, vzhledem k řadě intimních onemocnění, která postihují ženy všech věkových kategorií, by měla probíhat minimálně jednou ročně, čímž je zajištěna pravidelnost vyšetření, včetně toho nejdůležitějšího z hlediska prevence rakoviny – cytologie. Přestože listopad, vzhledem k tomu, že je měsícem boje s rakovinou prostaty, patří mužům, nezapomínáme ani na dámy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno