Rostliny s léčivými vlastnostmi

Léčivé vlastnosti rostlin jsou známy po tisíciletí. Bylinné prostředky byly používány dlouho předtím, než byly nahrazeny syntetickými léky. Rostliny obsahují m.in. třísloviny, flavonoidy, pektiny, alkaloidy, antokyany, esenciální oleje, organické kyseliny a vitamíny. Léčivé látky mohou být obsaženy v celých rostlinách nebo pouze v jejich fragmentech.

Mnoho moderních léků se vyrábí na rostlinné bázi. Většinu z nich nemůžeme vyrobit sami. V mnoha případech však můžete připravit léčivou infuzi, odvar nebo masti z rostlin rostoucích v zahradě. Rostliny mohou pomoci s nachlazením, kožními lézemi nebo problémy s trávicím systémem.

Květiny a okrasné rostliny

rostliny-s-lecivymi-vlastnostmiMěsíček se používá pro záněty, popáleniny, vředy a hypertenzi. Šalvěj je jednou z nejkrásnějších okrasných rostlin. Tato trvalka obsahuje cenné esenciální oleje, pinen a thujon. Používá se baktericidně a jako dezinfekční prostředek pro ústní vodu.

Heřmánek obecný najde použití jako protizánětlivý prostředek a při nachlazení a problémech s gastrointestinálním traktem. Šípky obsahují mnoho minerálů a vitamínů. Z jejího ovoce se vyrábí lék na játra a žlučník, stejně jako vitamínové přípravky.

Samec pohanka je jedním z druhů kapradiny, která je pro výzdobu zasazena v parcích a zahradách. Léčivé vlastnosti mají oddenky, které se shromažďují po odumření listů a suchu. Extrakty se používají pro červy. Zábaly fungují dobře při těžko hojivých ranách a při bolestech hostů. Pohanka je jedovatá rostlina, zejména její oddenky. Předávkování léky z něj může být nebezpečné.

Vícebarevná modrá, nazývaná také Jakubovo schodiště, zdobí zahradu krásnými fialovými květy. Je snadné růst a kvete celé léto. Má vlastnosti, které pomáhají léčit sliznici průdušek. Vyznačuje se také anestetickým účinkem. Náprstník obecný je krásná okrasná květina se nažloutlými zvonovitými květy. V dávných dobách se z jejích listů vyráběly léky na srdce. V současné době se nepoužívá v bylinkách, protože je to chráněná rostlina, navíc má toxické vlastnosti.

Kostival lékařský roste v bažinaté oblasti. Můžeme ho vysadit na zahradě, kde je rybník. Jeho ozdobou jsou fialové květy shromážděné v závěsných květenstvích. Tato rostlina obsahuje vápník, který funguje dobře při zlomeninách kostí. S touto rostlinou je třeba dbát opatrnosti, protože obsahuje také toxické sloučeniny.

Samostatně můžeme připravit terapeutickou infuzi, odvar nebo mast, která pomůže s nachlazením, kožními lézemi nebo problémy s trávicím systémem.

Fialová echinacea má krásné tmavě růžové okvětní lístky. Je to známá léčivá rostlina, užitečná pro nachlazení, akné, herpes. Posiluje imunitu a zlepšuje hojení. Ze sušených listů a kořenů se vyrábějí alkoholové tinktury. Kopytník obyčejný je zasazen v zahradách jako rostlina půdy, která tvoří krásné koberce z listů. Má analgetický účinek. Dříve byl používán jako prostředek boje proti alkoholismu, protože přidaný do vodky způsobil nevolnost a zabránil opilosti. Tinktury léčily migrény a bolesti hlavy. Kopytník je jedovatá rostlina, takže se v současné době používá pouze v homeopatii a jako součást některých bylinných přípravků.

Lektvar

Léčivé vlastnosti bylin jsou známé od starověku. Mnoho z těchto rostlin je snadné pěstovat. Můžeme je pěstovat na zahradě nebo na balkoně. Rychle rostou a poskytují bohatou sklizeň. Můžeme je použít v salátech, ale také jako infuze a léčivé odvary. A tak se máta peprná po staletí používala v bylinkářství jako antibakteriální a mírně uklidňující prostředek. Funguje také při poruchách trávení a onemocnění jater. Mátový olej má uklidňující a dekontaminační účinek. Citronový balzám má uklidňující a analgetický účinek. Valerián je mírné sedativum a usnadňuje spánek.

lektvar

Zahradní milovník má diuretický účinek. Třezalka tečkovaná je známá léčivá rostlina používaná při žaludečních problémech a v antibakteriálních lécích. Čistokrevná je středomořská rostlina, která v našem klimatu může být pěstována v bylinné zahradě nebo hrnci. Ze sucha se vyrábějí čaje, které mají antioxidační, protirakovinové, baktericidní, fungicidní a zpomalující stárnutí. Zahradní kervel je na druhé straně pěstován především jako koření, ale má také léčebné vlastnosti, protože usnadňuje nadýmání a urychluje trávení.