Léčivé vlastnosti rostlin jsou známy po tisíciletí. Bylinné prostředky byly používány dlouho předtím, než byly nahrazeny syntetickými léky. Rostliny obsahují m.in. třísloviny, flavonoidy, pektiny, alkaloidy, antokyany, esenciální oleje, organické kyseliny a vitamíny. Léčivé látky mohou být obsaženy v celých rostlinách nebo pouze v jejich fragmentech.
Mnoho moderních léků se vyrábí na rostlinné bázi. Většinu z nich nemůžeme vyrobit sami. V mnoha případech však můžete připravit léčivou infuzi, odvar nebo masti z rostlin rostoucích v zahradě. Rostliny mohou pomoci s nachlazením, kožními lézemi nebo problémy s trávicím systémem.
Květiny a okrasné rostliny
Měsíček se používá pro záněty, popáleniny, vředy a hypertenzi. Šalvěj je jednou z nejkrásnějších okrasných rostlin. Tato trvalka obsahuje cenné esenciální oleje, pinen a thujon. Používá se baktericidně a jako dezinfekční prostředek pro ústní vodu.
Heřmánek obecný najde použití jako protizánětlivý prostředek a při nachlazení a problémech s gastrointestinálním traktem. Šípky obsahují mnoho minerálů a vitamínů. Z jejího ovoce se vyrábí lék na játra a žlučník, stejně jako vitamínové přípravky.
Samec pohanka je jedním z druhů kapradiny, která je pro výzdobu zasazena v parcích a zahradách. Léčivé vlastnosti mají oddenky, které se shromažďují po odumření listů a suchu. Extrakty se používají pro červy. Zábaly fungují dobře při těžko hojivých ranách a při bolestech hostů. Pohanka je jedovatá rostlina, zejména její oddenky. Předávkování léky z něj může být nebezpečné.
Vícebarevná modrá, nazývaná také Jakubovo schodiště, zdobí zahradu krásnými fialovými květy. Je snadné růst a kvete celé léto. Má vlastnosti, které pomáhají léčit sliznici průdušek. Vyznačuje se také anestetickým účinkem. Náprstník obecný je krásná okrasná květina se nažloutlými zvonovitými květy. V dávných dobách se z jejích listů vyráběly léky na srdce. V současné době se nepoužívá v bylinkách, protože je to chráněná rostlina, navíc má toxické vlastnosti.
Kostival lékařský roste v bažinaté oblasti. Můžeme ho vysadit na zahradě, kde je rybník. Jeho ozdobou jsou fialové květy shromážděné v závěsných květenstvích. Tato rostlina obsahuje vápník, který funguje dobře při zlomeninách kostí. S touto rostlinou je třeba dbát opatrnosti, protože obsahuje také toxické sloučeniny.
Samostatně můžeme připravit terapeutickou infuzi, odvar nebo mast, která pomůže s nachlazením, kožními lézemi nebo problémy s trávicím systémem.
Fialová echinacea má krásné tmavě růžové okvětní lístky. Je to známá léčivá rostlina, užitečná pro nachlazení, akné, herpes. Posiluje imunitu a zlepšuje hojení. Ze sušených listů a kořenů se vyrábějí alkoholové tinktury. Kopytník obyčejný je zasazen v zahradách jako rostlina půdy, která tvoří krásné koberce z listů. Má analgetický účinek. Dříve byl používán jako prostředek boje proti alkoholismu, protože přidaný do vodky způsobil nevolnost a zabránil opilosti. Tinktury léčily migrény a bolesti hlavy. Kopytník je jedovatá rostlina, takže se v současné době používá pouze v homeopatii a jako součást některých bylinných přípravků.
Lektvar
Léčivé vlastnosti bylin jsou známé od starověku. Mnoho z těchto rostlin je snadné pěstovat. Můžeme je pěstovat na zahradě nebo na balkoně. Rychle rostou a poskytují bohatou sklizeň. Můžeme je použít v salátech, ale také jako infuze a léčivé odvary. A tak se máta peprná po staletí používala v bylinkářství jako antibakteriální a mírně uklidňující prostředek. Funguje také při poruchách trávení a onemocnění jater. Mátový olej má uklidňující a dekontaminační účinek. Citronový balzám má uklidňující a analgetický účinek. Valerián je mírné sedativum a usnadňuje spánek.
Zahradní milovník má diuretický účinek. Třezalka tečkovaná je známá léčivá rostlina používaná při žaludečních problémech a v antibakteriálních lécích. Čistokrevná je středomořská rostlina, která v našem klimatu může být pěstována v bylinné zahradě nebo hrnci. Ze sucha se vyrábějí čaje, které mají antioxidační, protirakovinové, baktericidní, fungicidní a zpomalující stárnutí. Zahradní kervel je na druhé straně pěstován především jako koření, ale má také léčebné vlastnosti, protože usnadňuje nadýmání a urychluje trávení.