V mnoha domácnostech Pokojové rostliny zdobí interiéry. Pečujeme o ně, stříháme, měníme jim půdu, zaléváme. Rostliny nám dodávají kyslík, regulují vlhkost vzduchu, bojují proti bakteriím, virům a houbovým sporům, navíc absorbují škodlivé chemikálie z prostředí.
Některé pokojové rostliny nejen zdobí-mají také mnoho léčebných vlastností. Víte, jaké rostliny stojí za růst a jak ovlivňují naše zdraví a zdraví?
- Aloe
Jednou z nejcennějších rostlin, které můžeme vysadit doma, je aloe vera. Listy této rostliny jsou pokladem cenných látek pro zdraví. Komprese z aloe uklidňuje rány, vředy a popáleniny.
Šťáva, která se nachází v jeho listech, léčí alergie, snižuje hladinu cukru a posiluje imunitu. To vše díky aloinu, barbaloinu a aloemodinu-tyto sloučeniny se používají při výrobě baktericidních a posilujících léků. Z aloe se připravují šťávy, masti, krémy a gely. Laboratorní testy ukázaly, že aloemodiny jsou užitečné při léčbě leukémie.
- Peppermint
Máta najde uplatnění nejen v kuchyni. Používá se také v přírodní medicíně. Doporučuje se hlavně při onemocnění trávicího systému, zmírňuje bolest břicha, odstraňuje nevolnost, poruchy trávení, střevní koliku. Máta peprná je bylina, která může být použita při kožních lézích způsobených herpesem nebo neštovicemi.
Listy máty peprné se používají při onemocněních jater a žlučovodů, jako je cholecystitida, selhání jater a porušení tvorby žluči. Zvláště tato rostlina se doporučuje lidem během období zotavení po prodělané žloutence nebo hepatitidě.
- Živoder
Pernaté živoder je rostlina, která má regenerační a protizánětlivé vlastnosti. To také pozitivně ovlivňuje naši imunitu. Givoder obsahuje velké množství vitaminu C, stejně jako mnoho makro – a mikroelementů. Šťáva nebo komprese z živé rybízu pomůže vyléčit onemocnění dýchacích cest, akné, stejně jako revmatické bolesti.
Listy živorodky mají baktericidní, virusocidové a antifungální vlastnosti. Ničí stafylokoky a streptokoky. Živý plot potlačuje zánětlivé procesy v těle, ničí bakterie a ničí toxiny, které produkují. Kromě toho tato rostlina ovlivňuje hojení ran tím, že je vyčistí od hnisu a mrtvých tkání.
- Bazalka
Stojí za to pěstovat bazalku doma. Při správné péči si zachovává svěžest déle než měsíc. Nejen, že dává chuť a vůni pokrmům, ale má mnoho léčebných vlastností. Listy i květy bazalky jsou jedlé, mají diastolický účinek, navíc stimulují sekreci trávicích šťáv.
Bazalka se používá k boji proti horečce, kašli a angíně. Studie ukazují, že je užitečné pro léčbu zánětu močového měchýře a ledvin. V bazilice najdeme bohatství vitamínů A, C a skupiny Av Zajímavé je, že bazalka má uklidňující účinek, a dokonce zmírňuje depresivní stavy.
- Šalvěj
Šalvěj se používá k léčbě rýmy v krku. Díky antiseptickému účinku pomáhá vyrovnat se s afty nebo drozd. Listy šalvěje, vařené jako obklad, vyrovnávají zánět kůže, který se projevuje podrážděním a svěděním. Kromě toho tato rostlina reguluje poruchy trávení, které se projevují například pálením žáhy a také stimulují sekreci žaludečních kyselin.
On je zdrojem vitamínů skupiny b, stejně jako a a C, obsahuje minerály-hořčík, draslík, vápník, železo, sodík, zinek. Tato rostlina je také pokladem organických kyselin, pryskyřičných sloučenin a karotenu.
- Meduňka
Citronový balzám (nazývaný také citrónová tráva) je léčivá surovina používaná nejen k uklidnění a spánku, ale také k bolestivé menstruaci nebo zažívacím problémům. Díky baktericidním a antifungálním vlastnostem se používá ve formě kompresí pro herpes a mykózy. Citronový balzám se doporučuje těhotným ženám, které si stěžují na nevolnost. Navíc ovlivňuje paměť a schopnost soustředit se.
Nezapomeňte, že nejcennější vlastnosti spočívají v rostlinách, které sami pěstujeme v bytě nebo na zahradě. Práškový citrónový balzám, který koupíme v lékárně nebo v obchodě, obsahuje málo esenciálního oleje, takže jeho účinek je mnohem slabší než organicky pěstovaný.