Je možné úspěšně léčit rakovinu vaječníků

0
Rate this post

Není to tak dávno, co byla rakovina vaječníků považována za smrtelné onemocnění. Jen 20 procent. pacienti přežili 5 let od okamžiku diagnózy. Naštěstí je to historie. V léčbě této rakoviny byl učiněn obrovský pokrok – říká prof. Dr. hab. n. med. Jan, prezident Polské společnosti onkologické gynekologie.

Jak se liší rakovina vaječníků od jiných rakovin?

Za prvé, že v rámci tohoto onemocnění máme celou řadu novotvarů různé biologie a struktury. Za druhé, nevyvolává klinické příznaky po dlouhou dobu, a pokud ano, jsou mírné a přechodné. Ženy je proto často přehlížejí a berou je jako dočasnou indispozici. A za třetí, rakovina vaječníků se obvykle neprojevuje, když je již pokročilá. Proto se mu někdy říká „tichý zabiják“. Je pátou nejčastější rakovinou u polských žen. Klikněte také na domovskou stránku.

Na co by si tedy ženy měly dát pozor?

Příznaky často souvisí s trávicím systémem, jako je plynatost, zácpa, bolesti břicha. Pacienti obvykle navštěvují praktického lékaře nebo gastroenterologa. A zde bych chtěl zdůraznit, že pokud výsledky např. gastroenterologických testů vyloučí neoplastické onemocnění, ale příznaky přetrvávají, je třeba test zopakovat a navíc se poradit s gynekologem.

Kolik žen v Polsku každý rok zjistí, že mají rakovinu vaječníků? Asi 3600. Incidence se zvyšuje, v roce 1990 to bylo 1700. Incidence začíná obvykle po 50. roce věku a nejvíce je u žen ve věku šedesáti až sedmdesáti let. Stává se, že onemocní i mladší ženy, jedné mé pacientce bylo 17 let.Je výskyt v Polsku srovnatelný s výskytem v západních zemích?
Míra nemocnosti ano, ale naše úmrtnost je vyšší. Největší vliv na tento rozpor má závažnost onemocnění při diagnóze. V Polsku zemře na rakovinu vaječníků ročně přibližně 1600–1800 žen. A to i přes léčbu.

Jaká léčba se používá v pokročilé fázi onemocnění?

Velmi agresivní – chirurgické i farmakologické. Jeho účinnost je však mnohem nižší než při léčbě nepokročilých nádorů vaječníků. V první fázi onemocnění je vyléčení téměř stoprocentní.Co lze říci o pokroku v léčbě rakoviny vaječníků?Není to tak dávno, co bylo toto onemocnění považováno za smrtelné. Statistiky z konce 20. století ukázaly, že jen 20 procent. pacientů přežije 5 let od okamžiku diagnózy

. Naštěstí je to historie. Cytostatika vstoupila na trh, s mnohem méně vedlejšími účinky. Díky tomu lze terapii aplikovat celou, nemusí se přerušovat, což zvyšuje její účinnost.Obrovský pokrok zaznamenala i anesteziologie, která umožňuje bezpečné vedení pacientů při radikálních, traumatických a náročných operacích. Konečně byly zavedeny tzv. cílené terapie a inhibitory PARP, které způsobily revoluci v léčbě rakoviny.

Jak působí inhibitory PARP?
Na zesílení genetických změn v rakovinných buňkách vypnutím enzymů podílejících se na opravě DNA těchto buněk. Díky tomu rakovinná buňka podstoupí tzv naprogramovaná smrt umírá. Mluvíme o “inhibitorech PARP”, protože mluvíme o skupině asi 20 enzymů. Profil působení různých léků v této skupině je mírně pestrý a budeme jej využívat k vytváření stále účinnějších kombinací léků, tedy vícelékových terapií.

Od listopadu 2020 je v Evropě registrován nový inhibitor PARP, který lze používat u pacientek s karcinomem vaječníků jako udržovací terapii. Zpomaluje růst nádorů a prodlužuje dobu do relapsu. Je k dispozici pro polské ženy?Úhrada léčby inhibitory PARP je přiznána až po druhém relapsu onemocnění a je dostupná pouze pro pacienty s mutací v genech BRCA1/2. U pacientů bez této mutace není udržovací terapie bohužel hrazena.

A jaké procento žen má mutaci v genech BRCA1 / 2?
V celé populaci 10-15%, zatímco u žen s rakovinou prsu nebo vaječníků – až 30%. Nádorovou tkáň proto po operaci pro ovariální karcinom většinou posíláme nejen na mikroskopické vyšetření, ale i na vyšetření na přítomnost mutací genu BRCA. Riziko rakoviny vaječníků je vyšší u žen s mutacemi v genech BRCA 1/2 než u žen bez těchto genetických poruch.

Léčba novým inhibitorem PARP je podle zpráv publikovaných v roce 2019 v New English Journal of Medicine účinná u všech pacientů, kteří reagovali na chemoterapii s deriváty platiny. V Polsku je však léčba inhibitory PARP dostupná pouze ženám s mutací genu BRCA1/2. A co ostatní pacienti?Dosavadní stratifikace léčby inhibitory PARP vyplynula z pozorování, že pacienti s mutacemi BRCA mají větší přínos pro zdraví než pacienti bez mutace. Jednalo se o studium konkrétního preparátu, který je v současném lékovém programu. Registrace dalších nových inhibitorů P

ARP prokázala, že ženy s rakovinou vaječníků, které mají normální gen BRCA, také profitují z léčby. Doufáme, že v blízké budoucnosti dojde k pozitivním změnám v lékových programech souvisejících s inhibitory PARP, zaváděním nových léků na základě nových výsledků výzkumu.

Existuje tedy šance na lepší léčbu žen s rakovinou vaječníků?
Ano. Práce Agentury pro hodnocení zdravotnických technologií a Ministerstva zdravotnictví týkající se vytvoření tzv jednotky pro rakovinu vaječníků, tedy jednotky, které se specializují na léčbu rakoviny vaječníků. Jde o to, aby těmto ženám byla poskytnuta komplexní předoperační a pooperační diagnostika a také dohled nad léčbou, rehabilitace a psychologická pomoc. Na takových jednotkách by měli pracovat chirurgové s největšími zkušenostmi, protože jejich rozhodnutí mají největší vliv na budoucnost těchto pacientů.V Polsku mnoho žen s rakovinou vaječníků neví, zda mají mutaci BRCA nebo ne.

Nediskvalifikuje je to z dostupné léčby?

Přítomnost mutací v genech BRCA je v současnosti nezbytnou podmínkou pro kvalifikaci pro léčbu inhibitory PARP. K takovým testům má přístup každá pacientka s rakovinou vaječníků. Bohužel mnoho žen, které jsou operovány pro rakovinu vaječníků, tyto testy ve skutečnosti nedělají. A sluší se dodat, že detekce mutace BRCA umožňuje speciální preventivní péči o všechny členy rodiny, která je pro prevenci rakoviny nesmírně důležitá.

Jak je to s prevencí rakoviny vaječníků v Polsku?

Bohužel nejen v Polsku, ale ani ve světě dnes neexistují účinné preventivní programy související s touto rakovinou. V rámci rodinného a genetického poradenství je však možné vybrat skupinu pacientů ke speciálnímu dohledu a je to jedna z cest, která by měla být a pravděpodobně bude u nás zavedena.

Závěrem, v jaké fázi léčby rakoviny vaječníků se nacházíme?Nemoc jsme zpomalili natolik, že se s ní dá dlouho a dobře žít. Nyní chceme, aby se chronicita této nemoci stala ještě chronickou. Ženy s rakovinou vaječníků fungují v rodině i ve společnosti. Jsou profesionálně aktivní a vypínají se pouze pravidelně, aby dostali testy nebo terapii.Rozhovor, který připravilo Sdružení novinářů pro zdraví v rámci cyklu odborných debat “Žijte s rakovinou vaječníků. Jako motýl. Pravdivé příběhy”, pod patronací Polské společnosti onkologické gynekologie a Sdružení Blue Butterfly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno