Merck si u Elsevieru zaplatil vytvoření falešného peer-reviewed vědeckého časopisu | Nedejme si prirodu!

0

(překlad)

Podle tiskových zpráv Merck vytvořil falešný “peer-reviewed” vědecký časopis k propagaci údajů, které by stavěly jeho léky s potenciálně smrtelnými vedlejšími účinky – Fosamax a Vioxx – do dobrého světla. Při masovém soudním sporu v Australii proti Mercku a jeho australské pobočce Merck Sharpe and Dohmne, do něhož bylo zapojeno na 1000 spotřebitelů, vyšly najevo šokující dokumenty. Šokující nejen pro běžné spotřebitele, ale i pro ty, kteří o nekalých praktikách farmaceutického průmyslu vědí už dlouho. Strhla se lavina zpráv o tajném propagačním plánu Mercku, jehož cílem bylo zjevně podávat lékařům falešné informace aby co nejvíce předepisovaly potenciálně smrtelné léky Fosamax (na osteoporózu) a Vioxx (proti bolesti). Viz reference [1] a [2].

Merck za tímto účelem vytvořil falešný “peer reviewed” (tedy jakoby kontrolovaný vědeckou komunitou) časopis, jehož jediným cílem bylo propagovat tyto léky. Merck zaplatil Elsevieru – jednomu z největších vydavatelů lékařských časopisů – aby tento vydal falešný časopis, “The Australasian Journal of Bone and Joint Medicine”, v překladu “Australasijský časopis kostní a kloubní medicíny”. To, že se jedná o reklamní časopis, samozřejmě nikde uvedeno nebylo.

Časopis Science uvedl, že George Jelinek, australský lékař a uznávaný člen Světové asociace lékařských redaktorů (World Association of Medical Editors) prozkoumal čtyři vydání inkriminovaného časopisu a u soudu vydal svědectví, podle něhož “průměrný čtenář” tohoto časopisu, tedy praktický lékař, byl veden k domněnce, že se jedná o skutečný a oponovaný (peer-reviewed) vědecký časopis. Podle jeho slov: “Pouze detailní zkoumání časopisů a znalost světa lékařských časopisů a publikačních konvencí mi umožnila postřehnout, že tento časopis není ve skutečnosti oponovaným vědeckým časopisem, ale marketingovou publikací.”

Merck také bez problémů najal vědce, kteří se pod časopis podepsali jako “redakční rada”. Časopis Science uvádí, že Peter Brooks, revmatolog z Austrálie, řekl, že si ani nevzpomíná, kdo jej požádal o členství v redakční radě, ale přiznal, že byl členem asijsko-pacifické skupiny poradců firmy Merck of poloviny 90. let až do r. 2004, a též členem skupin poradců dalších farmaceutických společností, jako Pfizer a Amgen. “Při takové práci se zapletete do množství věcí”, řekl Brooks a dodal, že jeho jméno bylo asi před 10 lety použito pod několika reklamními články a editoriály propagujícími běžné léky.

Je dnes jasné, že dnes selhává vědecká poctivost vydavatelů lékařských časopisů i prominentních lékařů.

Tato zpráva se poprvé objevila v časopise “The Australian”, poté v časopisech “The Scientist”, “Bioethics” a posléze na Internetu u nezávislých autorů z oblasti vědy a techniky.

Reference:

1. Jan. 2, 2009 – Po extrakci zubů, 4% pacientů beroucích Fosamax utrpěli nekrózu (odumření) čelistní kosti, podle zprávy výzkumníků USC (zřejmě University of Southern California). Žádný z pacientů, kteří se Fosamaxu vyhli, nekrózu kosti neutrpěl.

Viz: Fosamax: Higher Risk of Jawbone Death? After Tooth Extraction, Fosamax Patients Have 4% Risk of Jaw Osteonecrosis By Daniel J. DeNoon, WebMD Health News, Reviewed by Brunilda Nazario, MD http://www.webmd.com/osteoporosis/news/20090101/fosamax-higher-risk-of-jawbone-death

2. Merck již zaplatil kompenzace tisícům obětí kardiovaskulárních vedlejších účinků analgetika Vioxx v celkové výši 4.85 miliard amerických dolarů, svou vinu ale nikdy nepřiznal.

Poznámka překladatele: Vioxx (komerční název sloučeniny rofecoxib) patří k blokátorům cyklooxygenázy, stěně jako kyselina acetylosalicylová (aspirin), paracetamol a ibuprofen, ale na rozdíl o nich má prý být lepší, protože blokuje pouze jednu ze dvou izoforem cyklooxygenázy, tu která se účastní na zánětech. Dvakrát si proto rozmyslete, než tyto léky předepíšete nebo začnete dlouhodobě užívat.

zdroj: http://www.ahrp.org http://www.ahrp.org/cms/content/view/585/109/  pdf